Zaznacz stronę

Tokstyna Botulinowa Botox

Toksyna botulinowa typu A – co to takiego?

Nazywana także jadem kiełbasianym, toksyna botulinowa typu A to neurotoksyna, która powstaje przy udziale pałeczek Clostridium botulinum. Jest bardziej rozpoznawalna przez swoją nazwę handlową – botox. Wprowadzana do skóry w odpowiednich proporcjach i pod okiem wykwalifikowanego specjalisty pozwala zniwelować głębokie zmarszczki mimiczne, doprowadzając do osłabienia i rozluźnienia mięśni przyczyniających się do powstawania oznak starzenia. Dzieje się tak, ponieważ botox hamuje działanie acetylocholiny, czyli związku chemicznego przekazującego impulsy nerwowe pobudzające mięsień do skurczu. Jest to działanie czasowe – standardowo ustępuje po kilku miesiącach. W tym czasie nie powstają nowe zmarszczki mimiczne, a stare pozostają mniej widoczne.

Toksyną botulinową typu A można wygładzić np. tzw. „kurze łapki” wokół oczu, bruzdy pionowe i poziome na czole, zmarszczki pomiędzy brwiami oraz tzw. „zmarszczki palacza” wokół ust.

Na czym polega redukcja zmarszczek z użyciem botoxu?

Sam zabieg wykonywany w naszej klinice w Warszawie trwa krótko – od 10 do 15 minut. Nie sprawia bólu, dlatego znieczulenie nie jest wymagane (chyba, że taka jest wyraźna prośba pacjenta). Skóra przed ostrzykiwaniem zostaje właściwie oczyszczona (może być również schłodzona), po czym następuje seria wstrzyknięć niewielkich, dokładnie wydzielonych dawek botoxu na wyznaczony obszar zabiegowy za pomocą cienkiej igły. Po podaniu toksyny botulinowej do mięśni powodujących zmarszczki mimiczne następuje zahamowanie działania neuroprzekaźnika wywołującego ich skurcz. Powoduje to rozluźnienie mięśni i wygładzenie powstałych bruzd i linii. Po wykonanym zabiegu pacjent może bezpośrednio wrócić do swoich codziennych zajęć i aktywności.

Po podaniu botoxu może wystąpić zaczerwienienie skóry lub niewielki obrzęk. Po wyjściu z kliniki przez pierwszych kilka godzin (od pięciu do sześciu) należy unikać leżenia, schylania się, używania peelingów oraz gwałtownych ruchów takich jak skakanie, bieganie lub intensywne ćwiczenia. W czasie pierwszej doby po zabiegu trzeba powstrzymać się od picia alkoholu. Pacjent powinien również w tym czasie jak najrzadziej dotykać ostrzykiwane miejsce – masowanie twarzy jest zabronione. Zalecane jest także unikanie saun, kąpieli słonecznych oraz wizyt na solarium.

Kiedy będą widoczne pierwsze efekty?

Efekty wygładzenia zmarszczek nie będą widoczne od razu – rezultaty postępują stopniowo. Pierwsze oznaki odmłodzonej skóry będą widoczne po kliku dniach. Natomiast ostateczny efekt nastąpi po 7-10 dniach (wszystko zależy od wieku oraz kondycji cery pacjenta).

Po podaniu botoxu może wystąpić zaczerwienienie skóry lub niewielki obrzęk. Po wyjściu z kliniki przez pierwszych kilka godzin (od pięciu do sześciu) należy unikać leżenia, schylania się, używania peelingów oraz gwałtownych ruchów takich jak skakanie, bieganie lub intensywne ćwiczenia. W czasie pierwszej doby po zabiegu trzeba powstrzymać się od picia alkoholu. Pacjent powinien również w tym czasie jak najrzadziej dotykać ostrzykiwane miejsce – masowanie twarzy jest zabronione. Zalecane jest także unikanie saun, kąpieli słonecznych oraz wizyt na solarium. Samolotem można latać po upływie 48 godzin od zabiegu wstrzykiwaniu botoxu.

Jak długo działa botox? Kiedy powinno się powtórzyć zabieg?

Należy pamiętać o tym, że toksyna botulinowa jest po pewnym czasie neutralizowana – nie pozostaje w organizmie ludzkim do końca życia. Standardowo efekt wygładzenia zmarszczek utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Botox zazwyczaj działa krócej w tych obszarach, których w mimice używamy najczęściej –np. w okolicach czoła. Długość utrzymywania się rezultatów zależy również od czynników indywidualnych – np. stylu życia.

Rezultaty zabiegu mogą utrzymywać się dłużej, jeśli pacjent wykonuje zabieg regularnie. W takim przypadku ostrzykiwanie botoxem należy powtórzyć w momencie, w którym jego działanie przestaje być odczuwalne. Botox jednak nie powinien być wstrzykiwany częściej niż raz na 3- 4 miesiące.

zy toksyna botulinowa powoduje nienaturalne „zamrożenie” twarzy?

Wybierając zabieg z użyciem botoxu należy przede wszystkim zwrócić się do wykwalifikowanego, doświadczonego specjalisty. To właśnie lekarz bowiem jest odpowiedzialny za odpowiednie dobranie dawek oraz wstrzyknięciu toksyny botulinowej tylko w te mięśnie, które powodują powstawanie zmarszczek mimicznych. Właściwie wykonany zabieg powinien zagwarantować jak najbardziej naturalny, subtelny efekt oraz swobodną i jedynie osłabioną ekspresję twarzy.

Jakie są skutki uboczne botoxu?

Jest to powyżej opisywane możliwe niewielkie opuchnięcie i zaczerwienie skóry. Znikają one zazwyczaj po kilku dniach. Natomiast ewentualne utrzymujące się ślady po ukłuciach są bardzo małe, drobne i praktycznie niewidoczne.

Przeciwwskazania do zabiegu:

Przed wykonaniem zabiegu z użyciem botoxu należy udać się na konsultację z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy ewentualne wątpliwości dotyczące przeciwwskazań. Należą do nich:
– nietolerancja lub uczulenie na tosynę botulinową typu A lub innych składników preparatu,
– nowotwory,
– choroby autoimmunologiczne,
– opryszczka lub inne infekcje skórne występujące w rejonie obszaru, który ma zostać poddany ostrzykiwaniu,
– ciąża i karmienie piersią,
– zaburzenia krzepnięcia krwi,
– schorzenia związanie z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (np. zespół Lamberta Eatona lub miastenia) ,
– przyjmowanie leków rozrzedzających krew takich jak np. aspiryna,
– przyjmowanie leków na spastyczność,
– stosowanie kuracji antybiotykowej,

Przeciwwskazań nie należy lekceważyć, ponieważ przeprowadzenie zabiegu z użycie toksyny botulinowej pomimo wyżej wymienionych czynników może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.

 

KLINIKA CENTRUM

Warszawa Śródmieście, ul. Piękna 15 lok. 32
Wejście od ul.Pięknej przy przystanku autobusowym.

tel. 22 412 80 77  lub kom. 513 513 000

KLINIKA WOLA

Warszawa Wola, ul. Mroczna 5a
(wjazd od ulicy Górczewskiej) vis a vis Wola Parku
przystanek autobusowy GÓRALSKA
numery autobusów – 109, 154, 171, 190, 523.

tel. 22 877 27 72 lub kom. 513 513 000

FORMULARZ KONTAKTOWY

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z naszą ofertą zabiegów medycyny estetycznej!

W naszych klinikach medycyny estetycznej Kosmedica w Warszawie (Warszawa-Wola, Warszawa-Śródmieście) wykonujemy zabiegi m.in.: DEPILACJA LASEROWA, MEDYCYNA ESTETYCZNA, DERMATOLOGIA LASEROWA, PROGRAMY ZABIEGOWE, OFERTA SPECJALNA, DERMAPEN, SCARLET, RFPERFECT PEEL, JETT PLASMA, Laser LightSheer, Laser frakcyjny diodowy Clear+Brilliant, Intraceuticals, SilkPeel MD Platinum, ICOONE Med., Twarz ,Oczy, Usta, Szyja, Dekolt, Ramiona Ciało, Strefa Mężczyzny, Makijaż permanentny, Kosmetyki pielęgnacyjne, Nasze urządzenia, Zaproszenia upominkowe, Vouchery prezentowe Bony. Serdecznie zapraszamy

KOSMEDICA © 2019 | by Marton Design